This page only remains for informational purposes.
Sorry, this product is
not currently in stock
not currently in stock
DISCONTINUED
This product has been discontinued by the manufacturer. Once it is out of stock re-order is not possible.
Product Description
Sturdiness, excellent sound and wide dynamics are among the impressive features of the freePORT Instrument Set. It consists of a bodypack transmitter with an evolution wireless locking connector, instrument cable and a diversity receiver, and is ideally suited for electric guitars and other instruments with 1/4” outputs.
- 4 switchable UHF frequencies for interference-free reception
- Absolutely safe transmission
- Diversity Technology for highest reception quality
- Adjustable Squelch for undisturbed operation
- Receivers built in robust metal housing
- Dynamic processor for cristal-clear sound
- SK 2 bodypack transmitter
- Jack plug cable
- Power supply
- User manual
- EM 1 diversity receiver
Technical Info:
| Audio output level (balanced) | XLR, +16 dBu |
| Audio output level (unbalanced) | Jack, +10 dBu |
| Dimensions (bodypack transmitter) | 2.3 x 4 x 1.2 in. (60 x 100 x 30 mm) w/ clip |
| Dimensions (receiver) | 1.4 x 8.4 x 3.9 in. (35 x 213 x 98 mm) |
| Frequency response | 80 - 16,000 Hz |
| Operating time | 10 h. |
| Power supply | 12 VDC nom |
| Power supply (bodypack transmitter) | 9V PP3 |
| RF frequency range | UHF |
| RF output power | 10 mW |
| Signal-to-noise-ratio | 95 dB(A) |
| Switching bandwidth | 2 MHz |
| Total harmonic distortion (THD) | < 1% |
| Transmission/receiving frequencies | 4 |
| Weight (bodypack transmitter) | 3.2 oz. (90 g) w/o battery |
| Weight (receiver) | 16.6 oz. (570 g) |

