This page only remains for informational purposes.
Sorry, this product is
not currently in stock
not currently in stock
DISCONTINUED
This product has been discontinued by the manufacturer. Once it is out of stock re-order is not possible.
Product Description
The freePORT Vocal Set includes a handheld transmitter with a cardioid dynamic capsule and a diversity receiver. The transmitter is exceptionally comfortable to hold and provides a lively and assertive sound.
- 4 switchable UHF frequencies for interference-free reception
- Absolutely safe transmission
- Diversity Technology for highest reception quality
- Adjustable Squelch for undisturbed operation
- Receivers built in robust metal housing
- Dynamic processor for cristal-clear sound
- Stand adapter
- Power supply
- User manual
- SKM 3 handheld transmitter
- EM 1 diversity receiver
Technical Info:
| Audio output level (balanced) | XLR, +16 dBu |
| Audio output level (unbalanced) | Jack, +10 dBu |
| Dimensions (handheld transmitter) | 11.2 in. (285 mm), d=1.4/2 in. (35/50 mm) |
| Dimensions (receiver) | 1.4 x 8.4 x 3.9 in. (35 x 213 x 98 mm) |
| Frequency response | 80 - 16,000 Hz |
| Operating time | 10 h. |
| Pick-up pattern | Cardioid |
| Power supply | 12 VDC nom |
| Power supply (handheld transmitter) | 9V PP3 |
| RF frequency range | UHF |
| RF output power | 10 mW |
| Signal-to-noise-ratio | 95 dB(A) |
| Switching bandwidth | 2 MHz |
| Total harmonic distortion (THD) | < 1% |
| Transducer principle | Dynamic |
| Transmission/receiving frequencies | 4 |
| Weight (handheld transmitter) | 7.4 oz. (210 g) w/o battery |
| Weight (receiver) | 16.6 oz. (570 g) |

