not currently in stock
No need to mod this beauty; it’s already upgraded with all the finest, including a stunning aged white lacquer finish. The single-cutaway hollow-body has an arched top, oversized bound f holes and gold-sparkle binding; the two-piece maple neck has an ebony fingerboard with feather-motif mother-of-pearl hump block inlays and gold-sparkle binding. Other features include dual DynaSonic™ single-coil pickups, three-position pickup switch, gold plexi pickguard with Falcon™ motif, V-shaped Falcon headstock with gold-sparkle binding and vertical gold-sparkle Gretsch® logo inlay, gold-plated Synchro-Sonic™ bridge, gold-plated hardware, Grover® Imperial™ gold-plated tuners and Bigsby® B6GBVF vibrato tailpiece.
Model 2401414805
| Model Name: | G6136TLDS White Falcon™ |
| Series: | Professional Collection |
Body |
|
| Body Shape: | Falcon™ |
| Body Back: | Laminated Maple |
| Body Sides: | Laminated Maple Sides |
| Body Top: | Arched Laminated Maple |
| Body Finish: | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| F Holes Sound Holes: | Bound Oversized F-Holes |
| Body Depth: | 2.75" (69.85 mm) |
| Body Width Lower Bout: | 17" (43.2 cm) |
| Body Binding: | Multiple Body Bindings |
Neck |
|
| Number of Frets: | 22 |
| Position Inlays: | Mother-of-Pearl Hump Block Inlay Position Markers with Feather Engraving |
| Fingerboard Radius: | 12" Radius (305 mm) |
| Head Stock Binding: | Binding on Headstock |
| Fretboard: | Ebony |
| Neck Material: | Maple |
| Nut Width: | 1.6875" (43 mm) |
| Scale Length: | 25.5" (64.8 cm) |
| Headstock: | "V" Shaped Headstock |
| Neck Binding: | Bound Fingerboard |
Electronics |
|
| Pickup Configuration: | S/S |
| Bridge Pickup: | DynaSonic™ Single-Coil Bridge Pickup |
| Neck Pickup: | DynaSonic™ Single-Coil Neck Pickup |
| Pickup Switching: | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Controls: | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Volume, Master Tone |
Hardware |
|
| Hardware Finish: | Gold-Plated |
| Bridge: | Synchro-Sonic™ Bridge |
| Bridge Cover: | Bigsby® B6GBVF Vibrato Tailpiece |
| Tuning Machines: | Grover® Imperial™ Die-Cast Tuners |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Tremolo Arm Handle: | Bigsby® Flat Handle |
Miscellaneous |
|
| Unique Features: | V-Shaped Falcon Headstock Mother-Of-Pearl "Humpblock" Inlay Position Markers with Feather Engraving, Gold-Sparkle Fingerboard and Headstock Bindings, Oversized Bound F-Holes, Multiple Gold-Sparkle Body Bindings, Gold-Sparkle Inlaid Vertical Gretsch Logo on Headstock, Gold Plexi Dove-Style Pickguard with Falcon Detail, Knurled Strap Retainer Knobs, Adjustable Truss Rod |
Accessories |
|
| Case Gig Bags: | Deluxe Hardshell Case |
| Pickguard: | Gold Plexi Pickguard |
| Included Accessories: | Includes G6242L Deluxe Hardshell Case |
| Control Knobs: | Jeweled "G" Knobs |

