This page only remains for informational purposes.
Sorry, this product is
not currently in stock
not currently in stock
DISCONTINUED
This product has been discontinued by the manufacturer. Once it is out of stock re-order is not possible.
Product Description
The classic Chet Atkins Tennessee Rose™ features a 16” laminated maple body, rock maple neck, Neo-Classic™ fingerboard inlays, dual High Sensitive Filter’Tron™ pickups, “tone-pot” circuitry, Gretsch® by Bigsby® B6C vibrato tailpiece and a striking deep cherry stain finish.
General |
|
| Model Name: | G6119 Chet Atkins Tennessee Rose™ |
| Series: | Professional Collection |
Body |
|
| Body Shape: | Tennessee Rose™ |
| Body Back: | Laminated Maple |
| Body Sides: | Laminated Maple Sides |
| Body Top: | Arched Laminated Maple |
| Body Finish: | Gloss Urethane Body Finish |
| F Holes Sound Holes: | Bound Oversized F-Holes |
| Body Depth: | 2.5" (63.5 mm) |
| Body Width Lower Bout: | 16" (40.64 cm) |
| Body Binding: | Multiple Body Bindings |
Neck |
|
| Number of Frets: | 22 |
| Position Inlays: | Neo Classic™ "Thumbnail" |
| Fingerboard Radius: | 12" Radius (305 mm) |
| Fretboard: | Ebony |
| Neck Material: | Maple |
| Nut Width: | 1.6875" (43 mm) |
| Scale Length: | 25.5" (64.8 cm) |
| Neck Binding: | Bound Fingerboard |
Electronics |
|
| Pickup Configuration: | H/H |
| Bridge Pickup: | High Sensitive Filter'Tron™ Bridge Pickup |
| Neck Pickup: | High Sensitive Filter'Tron™ Neck Pickup |
| Pickup Switching: | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Controls: | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Volume, Master Tone |
Hardware |
|
| Hardware Finish: | Chrome-Plated |
| Bridge: | Ebony-Based Adjusto-Matic™ Bridge |
| Bridge Cover: | Bigsby® B6C Vibrato Tailpiece w/ Gretsch® Logo |
| Tuning Machines: | Grover® Rotomatic™ Die-Cast Tuners |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Tremolo Arm Handle: | Bigsby® Flat Handle |
Miscellaneous |
|
| Unique Features: | Neo Classic "Thumbnail" Inlay Position Markers, Black Headstock Overlay, Bound Fingerboard, Multiple Body Bindings with Bound F-Holes, Silver Plexi Pickguard with Embossed "Chet Atkins" Signature, Knurled Strap Retainer Knobs, Adjustable Truss Rod |
Accessories |
|
| Case Gig Bags: | Deluxe Hardshell Case |
| Pickguard: | Silver Plexi |
| Included Accessories: | Includes G6241 Deluxe Hardshell Case |
| Control Knobs: | "G" Arrow Knobs |

