This page only remains for informational purposes.
Sorry, this product is
not currently in stock
not currently in stock
DISCONTINUED
This product has been discontinued by the manufacturer. Once it is out of stock re-order is not possible.
Product Description
The single-cutaway Pro Jet™ with Bigsby® features a chambered mahogany body and set mahogany neck with rosewood fingerboard, dual Gretsch® mini-humbucking pickups, anchored Adjusto-Matic™ bridge, die-cast tuners and Bigsby® B50 vibrato tailpiece.
| Model Name: | Pro Jet™ with Bigsby® |
| Series: | Electromatic Collection |
Body |
|
| Body Shape: | Jet™ |
| Body Back: | Mahogany |
| Body Top: | Arched Laminated Maple |
| Body Finish: | Gloss Urethane Body Finish, Gloss Urethane Body Finish, Gloss Urethane Body Finish |
| Body Depth: | 1.875" (47.6 mm) |
| Body Width Lower Bout: | 13.25" (33.65 cm) |
| Body Binding: | Bound Top |
Neck |
|
| Number of Frets: | 22 |
| Position Inlays: | Neo Classic™ "Thumbnail" |
| Fretboard: | Rosewood |
| Neck Material: | Mahogany |
| Nut Width: | 1.6875" (43 mm) |
| Scale Length: | 24.6" (62.5 cm) |
Electronics |
|
| Pickup Configuration: | H/H |
| Bridge Pickup: | Gretsch® Mini Humbucking Bridge Pickup |
| Neck Pickup: | Gretsch® Mini Humbucking Neck Pickup |
| Pickup Switching: | 3-Position Toggle: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Controls: | Master Volume, Master Tone |
Hardware |
|
| Hardware Finish: | Chrome-Plated |
| Bridge: | Anchored Adjusto-Matic™ Bridge |
| Bridge Cover: | Bigsby® Licensed B50 Vibrato Tailpiece |
| Tuning Machines: | Vintage Style Tuning Machines |
| String Nut: | Synthetic Bone |
| Tremolo Arm Handle: | Bigsby® Flat Handle |
Miscellaneous |
|
| Unique Features: | Neo Classic "Thumbnail" Inlay Position Markers, Matching Painted Headstock, Pearloid Gretsch and Electromatic Headstock Inlays, White Pearloid Pickguard with Gretsch Logo, Bound Top, G-Arrow Knobs, Knurled Strap Retainer Knobs, Adjustable Truss Rod |
Accessories |
|
| Pickguard: | White Pearloid Plexi |

